Gelir dağılımı üzerine

Robert Kiyosaki, “Zengin Baba, Yoksul Baba”, “Başkalarına Yardımcı Olmayı Sevenler için İş Okulu” gibi dünyada çok satan kitapların yazarı olan bir girişimci,  bir dolar milyoneri.

Hayatında hiç network marketing işi yapmamış olmasına rağmen bu işi,  içinde birçok fırsat bulunduran bir yapı olarak herkese öneren bir kişi. Önceki şu yazılarda (1, 2, 3, 4) bu iş ile ilgili bahsettiğimiz olumlu özellikler Kiyosaki tarafından da desteklenen argümanlar içeriyor.

Kiyosaki’nin nakit akışı ölçüm çeyreğine göre (orijinal adı: cash flow quadrant) dünyada gelir elde eden 4 kesimvar.

1. Maaşlı çalışanlar,

2. Kendi işini yapan (serbest) çalışanlar. Doktor, avukat, esnaf vs,

3.  Altında en az 300-500 kişiyi çalıştıran iş(yeri) sahipleri,

4. Yatırımcılar.

Ancak bu tabloda enteresan bir şekilde dünyadaki gelir kaynakları düşünüldüğünde; soldaki grubun tüm insanların %90’ını oluştururken toplam gelirden ancak %10 pay alabildiklerini; buna karşın sağ taraftakilerin yalnızca %10’luk bir kesimi oluştururken %90 geliri elde ettiklerini söylüyor.

Soldakilerin bedenen çalışmak zorunda olup para için çalıştıklarını söylerken,

Sağdakilerin gelirlerinin bedenlerine bağlı olmadığını ve paranın onlar için çalıştığını belirtiyor.

Bunun için de “gelin önce kendi işinizi kurun, sonra da yatırımcı olun. Ancak bu şekilde finansal özgürlüğe kavuşabilirsiniz. Daha iyi bir maaş için işinizi değiştirerek ya da “serbest” çalıştığınızı düşünerek değil! ” diyor.

Kiyosaki’nin burada bahsettiği bir 90-10 paretosundan başka birşey değil. Önce pareto analizinin tanımına bir bakalım  (kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Pareto_%C4%B0lkesi)

 < Pareto ilkesi (80-20 kuralıönemli azın yasası ve etken seyrekliliği ilkesi olarak da bilinir) der ki, çoğu olay için, etkilerin kabaca % 80’i etkenlerin % 20’sinden kaynaklanır. İş yönetimi düşünürü Joseph Juran bu ilkeyi önermiş ve İtalya’nın % 80 arazisinin sahibinin nüfusun % 20’si olduğunu gözleyen İtalyan ekonomist Vilfredo Pareto‘nun adıyla isimlendirmiştir. İş dünyasında yaygın bir kuraldır; örn. “satışların % 80’i müşterilerin % 20’sinden gelir.” Matematiksel olarak, yeterince büyük bir sayıda katılımcının paylaştığı bir şey olması durumunda, her zaman 50 ile 100 arasında öyle bir k sayısı olacaktır ki % k, % (100 – k) katılımcı tarafından paylaşılmış olsun. Fakat k, eşit dağılım olan 50’den, küçük sayıda katılımcının kaynakların neredeyse tamamına sahip olduğu 100’e kadar değişebilir. 80 sayısı ile ilgili özel bir durum yoktur, fakat çoğu sistemde dağılımda dengesizliğin orta noktası olan bu civarda bir k değeri görülür. >

Kiyosaki tüm dünyadaki gelir dağılımından bahsediyor. Aşağıda Şubat 2011 tarihli bültende ise Türkiye İstatistik Kurumu 2009 yılına ait Türkiye’deki gelir dağılımı raporunu bulabilirsiniz.

Buradaki rakam 90-10 paretosu kadar çarpıcı görünmeyebilir ama yine de ne tarafta olmak isteyebileceğiniz ile ilgili etkili bir rakam: Son %20’lik kesim tek başına tüm gelirin neredeyse yarısını elde ediyor (%47,6). 

Sol tarafta kalıp gelir dağılımından düşük yüzdede bir geliri mi elde etmek,

yoksa finansal özgürlük yolculuğuna çıkarak, sağ tarafa geçmek için şu anda sahip olduğunuz hiç birşeyi riske etmeden, ufak ufak adımlar atmak, gelirden daha fazla pay almak mı istersiniz?

Bu iş ile ilgili vermeniz gereken karar bu! Eğer kararınız ikinci seçenek olursa çekinmeden bize ulaşın.

Reklamlar

6 Yorum

Filed under finansal özgürlük, network marketing

6 responses to “Gelir dağılımı üzerine

 1. Geri bildirim: Suya ihtiyacınız olmadan bir kuyuyu açın | Finansal özgürlük yolculuğu

 2. Geri bildirim: Satış yapmayı becerebilir miyim? | Finansal özgürlük yolculuğu

 3. hakan

  Merhaba, dediğiniz network marketing sisteminin dini açıdan caiz olmadığını söylüyorlar. Bence bu konuda da bir çalışma yapmalısınız. Sistemin caiz olduğu konusunda insanları ikna etmelisiniz.

  Bu bağlantıdaki yazıya göre bir açıklama yapabilirsiniz. (yazarın notu: bağlantı adresi silinmiştir)

 4. Hakan Bey merhaba,
  Bir din adamı değilim, bu sebeple bu konuda (caiz mi değil mi) yapacağım yorum kendi kişisel fikrimden öteye geçemez.
  Ancak belirttiğiniz linkteki (verilen bilgiler yanlış olduğu için adresini sildim) yasallık, meşruluk, iade politikası, vergilendirme, şirket vs. gibi sorularınıza yönelik olarak DSD (Doğrudan Satış Derneği)’nin şu yazımızda (Piramitler Mısır’da görmek istediğimiz dünya harikalarından) da belirttiğimiz web sayfasına başvurabilirsiniz.
  http://www.dsd.org.tr/TuketiciKosesi.asp

 5. Geri bildirim: Hamili kart yakınımdır! | Finansal özgürlük yolculuğu

 6. Geri bildirim: Hangisi zor? | Finansal özgürlük yolculuğu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s