Başarı için 21 altın prensip 9-13: Öz eleştiri – gayret – hareket – büyük düşünme – haddini bilme

Öz eleştiri:

Başarılı olmak ya da olmamak tek kişiye bağlı! Evet SİZ’den başkasına değil. Bu işe, çevrenizde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların onca negatif yorumuna, önyargılarına rağmen başlamaya karar verdiyseniz bu yolda kararlı olmalısınız. Yaptığınız olası yanlışlar karşısında öz eleştiri yapma yetkinliğiniz yoksa çevrenizdeki bu negatif etkiler sizin motivasyonunuzu düşüreceklerdir. İnsan her işte hatalar yapabilir. Önemli olan hatalardan ders almak, bunları tekrarlamamak ve her düştüğünde yeniden ayağa kalkabilme becerisini göstermektir. Bu da bir inanç meselesidir. Siz yaptığınız işe, şirketinize, ürünlerinize, iş planınıza inanmıyorsanız başkalarının sizi takip etmesini beklemeyin.

Gayret:

Hedefe ulaşmak için ihtiyacınız olan şeyler: odaklanmak, istemek ve gayretle çalışmak. Hedefinize yaklaştıkça daha da gayret etmelisiniz, o çıtayı yakalamak hatta geçmek için çaba göstermelisiniz. Ve bu çok önemli bir sır değil! Her işte geçerli bir kural, öyle değil mi?

Hareket:

Şimdi başla! Odaklı kal! Başarıyla bitir!

Ertelemek bir iş katilidir. Sizi herhangi bir işte başarılı olmaktan alıkoyabilecek tek şey ertelemedir. Bu sebeple ertelemekten vazgeçmelisiniz. Hemen başlamalısınız, gecikmemelisiniz. Harekete geçmeli, gerekli aksiyonları almalı, karar vermeli ve uygulamalısınız. Diğer tüm işlerde olduğu gibi network marketing işinde de başarılı olmuş kişiler bir karar vermişler ve bundan asla vazgeçmemişlerdir.

Büyük düşünme:

Hayallerinize küçük sınırlar çizmeyin. Asla dar bir çerçevede düşünmeyin. Dünyanın hayallerinizin yanında küçücük olduğunu unutmayın.

Bu iş, sizin tüm bu hayallerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir araç. Ancak yukarda da bahsettiğimiz gibi bu bir odaklanma ve inanç meselesi. Büyük resmi görmelisiniz, küçük olan onlarcasını değil!

Ufkunuzu geniş tuttuğunuzda zor gibi görünen birçok detayın esasında o kadar da zor olmadığını görecek, önemli işlere daha çok zaman ayıracak, önemsiz ya da daha düşük önem seviyesindeki işlere takılıp zaman kaybetmeyeceksiniz. Ortaya çıkan konsantre efor sizi hedeflerinize daha çabuk ulaştıracak.

Haddini bilme:

Çok katlı pazarlama işi gerçek anlamı ile bir eşit fırsat (equal opportunity) işidir. Herkes bu işi yapabilir. Cinsiyetinizin, yaşınızın, eğitiminizin, fiziksel özelliklerinizin, renginiz ya da dini inancınızın bir önemi yoktur. Bu işi yapan herkesin de farklı hedeflerinin, motivasyonlarının, hayatı farklı yaşayış şekillerinin olması doğaldır. Siz, ekibinizde bulunan bu çeşitlilikte insanlara karşı tavırlarınızda dikkatli olmalısınız. Unutulmaması gereken en önemli konu; ekibinizde bir yönetici ya da birilerinin amiri olmadığınız gerçeğini kabul etmektir. Dolayısı ile, takım halinde çalıştığınız arkadaşlarınıza bir yönetici gibi, amir gibi davranmayı düşünmeyin. Takımın başarılı olması için sizden beklenen, takıma liderlik yapmanızdır (liderlik konulu önceki yazılar için tıklayın).

Hizmetkar bir liderlik!

Büyük düşün: Ne kadar yüksekte olduğunu yeteneklerin değil, tavırların belirler!

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under network marketing

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s